Teatr „HAK” działający przy Ośrodku Upowszechniania Kultury w Wysokiej istnieje od  8  lat. Scenariusze pisze i reżyseruje założycielka teatru „HAK” Halina Knajdek.  Scenografie przygotowuje Violetta Reysowska. Aktualnie aktorami są uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Wysokiej.

Teatr dał szanse rozwoju i prezentacji artystycznych talentów już 200 młodym aktorom. Dla wielu z nich doświadczenie nabyte w „HAKu” jest inspiracją do dalszego, kreatywnego myślenia i działania teatralnego. Ale teatr jest propozycją dla wszystkich uczniów, nie tylko uzdolnionych pod tym względem. Od początku swego istnienia uczy jak żyć i pokonywać dylematy moralne. Charakterystyczne dla każdego spektaklu jest przesłanie, że w życiu warto czynić dobro.

Na przestrzeni tych ośmiu lat teatr odniósł wiele sukcesów, uczestnicząc w wielu konkursach na szczeblu gminnym, rejonowym, powiatowym a nawet ogólnopolskim. W swoim dorobku posiada:

23 złote maski, 8 srebrnych masek, 1 brązową maskę, 2 wyróżnienia oraz wiele indywidualnych nagród autorskich bądź instruktorskich.

Uczestniczył w przeglądach teatrów czy konkursach m. innymi w Krajence, Pile, Lipce, Czarnkowie, Złotowie, Kaczorach, Tarnogrodzie. Teatr został zaproszony do udziału w Międzynarodowych Spotkaniach Teatralnych  „Pinokio” 2003 oraz „Pinokio” 2004 w Złotowie. Uświetnił też uroczyste obchody 84 Rocznicy Wyzwolenia Miasta w Szamocinie.

Trzy lata temu zrodziła się myśl, aby dzieci mogły zaprezentować swoje spektakle nie tylko na konkursach, ale także w ramach działalności charytatywnej. Dlatego też przedstawiły spektakl „Zła dobra godzina” chorym dzieciom w Szpitalu Specjalistycznym w Pile oraz w Domu Dziecka w Kijaszkowie. Wystąpił tez dla emerytów oraz na imprezach organizowanych dla szkoły czy środowiska.

W roku 2007 teatr zdobył:

srebrną maskę – Przegląd Teatrów Dziecięcych w Krajence (szczebel wojewódzki)

I miejsce- Przegląd Teatrów Szkolnych- Piła

I miejsce XXV  Czarnkowski Forum Teatrów Szkolnych- Czarnków

 

Za spektakl „ Bajki rozśmieszajki „ teatr otrzymał od Europejskiego Centrum Bajek w Pacanowie nominację i zaproszenie do udziału w V Festiwalu kultury Dziecięcej- Pacanów 2007 . Reprezentował województwo wielkopolskie w I Spotkaniu Mistrzów Teatru.

Z dniem 1 maja br. swoją pracę instruktorską z teatrem „HAK” zakończyła  Pani Halina Knajdek, a jej miejsce zajęła Pani  Violetta Reysowska.


 

Dnia 6 stycznia w Święto Trzech Króli oraz 22 stycznia dzieci z teatru „ Hak” wystawiły przedstawienie jasełkowe w naszym kościele. Spotkały się z aplauzem parafian. Dzieci wystąpiły w składzie: M. Korczak, M. Figurska, M. Milewska, A. Cybulska, N. Osesek,   V. Ciesielska, P. Kolanowska, W. Staśto, O. Nijak, K. Staśto, G. Michalski, K. Kulpa, M. Walczyk, H. Banach, P. Sołowiej,  a gościnnie J. Szafranek – Ożga i Sz. Wojciechowski. Dzieci przygotowała Violetta Reysowska.

GALERIA

 

Dnia 19 stycznia dzieci z teatru „ Hak” wzięły udział w konkursie na przedstawienie jasełkowe „ Jasełka 2012” w Pile. Scenariusz przedstawienia opracowała Violetta Reysowska. Za swój występ dzieci otrzymały nagrodę dla najlepszego teatru, a trzej aktorzy wyróżnienie indywidualne: Grzegorz Michalski za rolę Heroda, Karol Kulpa za rolę Diabła a Miłosz Walczyk za rolę Śmierci.

GALERIA


Występ Teatru HAK

na XXVII Czarnkowskim Forum Teatrów Szkolnych

   Młodsza grupa teatru „Hak” skorzystała z zaproszenia Czarnkowskiego Domu Kultury i wzięła udział w XXVII Forum Teatrów Szkolnych. Motywem przewodnim tego forum były słowa z piosenki Grzegorza Turnaua pt.” Księżyc w misce”. Krakowski bard śpiewa: „Teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd…”. Czarnkowski Dom Kultury jako jeden z nielicznych w Wielkopolsce posiada dwie sale widowiskowe co pozwala na właściwe przygotowanie się teatrów do prezentacji. W tym roku zaprezentowały się grupy „sceny dziecięcej”, czyli w wieku szkoły podstawowej. Było co ogląda, a jurorzy w składzie: przewodniczący Jan Pertek- dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Czarnkowie oraz członkowie Anna Ludwicka i Robert Mania- aktorzy Teatru Norwida w Jeleniej Górze, nie mieli łatwego zadania.

   Młodzi aktorzy z teatru „Hak” nie tylko zaprezentowali w Czarnkowie swoje umiejętności, ale także mieli okazję do obejrzenia pracy kolegów, do konfrontacji swojego warsztatu z umiejętnościami rówieśników. Teatr „Hak” zaprezentował na scenie spektakl pt. „Kopciuszek i inni” w reżyserii i instruktora teatru Violetta Reysowska. Scenariusz napisała Halina Knajdek,  a scenografię przygotowała Anna Dróbka. Spektakl jak zwykle zawierał przesłanie dla widzów, że warto w życiu czyni dobro. Jury przyznało za to przedstawienie teatrowi „Hak” wyróżnienie, a Edycie Barańczyk indywidualną nagrodę aktorską  za rolę córki macochy. Jury podkreśliło, że młodzi aktorzy świetnie bawią się za scenie i potrafią nawiązać kontakt z publicznością. Pobyt w Czarnkowie okazał się dla wszystkich prawdziwym świętem.

 

zobacz galerię...

 


Pogoda

Radio

Bramka SMS

Sonda

Księga gości

Powiadamiacz

Artykuły

Najpopularniejsze teksty

Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Wysokiej

Czasopismo "Nasza Wysoka"

Bractwo Kurkowe w Wysokiej

Bank Spółdzielczy w Wysokiej

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pile

Urząd Miasta i Gminy Wysoka

 

 

 

KONTAKT

 

Ośrodek Upowszechniania Kultury

w Wysokiej

ul. Plac Wolności 1

89-320 Wysoka

tel. / faks 067 - 287-10-17

oukwysoka@op.pl

 

administrator strony

admin@naszawysoka.pl

 

Copyright by Ty Szablony