11 listopada to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu. Obchodzimy wtedy Dzień Niepodległości. W 2018 roku 11 listopada to dzień szczególny, ponieważ minęło 100 lat od odzyskania przez Polskę  niepodległości.

Z tej też okazji Gminny Komitet Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 100 Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego zaprosił wszystkich mieszkańców gminy Wysoka na bogaty, specjalny program niepodległościowy.

Uroczystości rozpoczęto 9 listopada o godz. 1200 w auli gimnazjum w Wysokiej programem słowno-muzycznym, który przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Drugą część wieczoru wypełnił koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Wyrzyskiego Chóru Męskiego.

W dniu 11 listopada  o godz. 1130 odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Po uroczystości w kościele poczty sztandarowe szkół, organizacji  i wspólnot kościelnych udały  się w kierunku pomnika Powstańców Wielkopolskich. Po odśpiewaniu hymnu państwowego w rytm werbli delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

Uroczystości obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 100 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego zakończyło wspólne odśpiewanie Roty.