1 lipca 2018r  w Wysokiej  z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego oraz z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się Piknik Patriotyczny ,,Za wolność naszą i waszą’’.

Uroczystość rozpoczęła się przy budynku Ośrodka Upowszechniania Kultury w Wysokiej, gdzie o godzinie 1130 w obecności władz samorządowych  nastąpiło uroczyste poświęcenie muralu upamiętniającego historyczne boje o Wysoką.  Krótki opis dzieła wykonanego przez artystów z Piły przedstawił pan Henryk Stańczyk- przewodniczący Rady Miasta i Gminy Wysoka.

Po poświęceniu muralu mieszkańcy gminy Wysoka, poczty sztandarowe szkół, organizacji i wspólnot kościelnych  udały się w kierunku pomnika Powstańców Wielkopolskich, gdzie złożono wiązanki kwiatów.

O godzinie 1200 odprawiona została msza polowa w intencji Ojczyzny przez ks. Pawła Zalewskiego. Następnie licznie przybyli parafianie wysłuchali rysu historycznego przygotowanego przez Karola Dziamarę. Później rekonstrukcję wydarzeń bojów o Wysoką wykonała Grupa Rekonstrukcyjna z Bydgoszczy. Ponadto podczas Pikniku Patriotycznego uczestnicy spotkania mogli również wyrobić sobie legitymację okolicznościową ze zdjęciem związaną z obchodami Powstania Wielkopolskiego. Nie zabrakło także wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych oraz rozmów z rodzinami powstańców.